Srednjoškolce privlače u teatar predstavom u koju se mogu “ufurati”

Mladu publiku treba privući suvremenim naslovima koji odgovaraju vremenu i senzibilitetu njihove generacije. DKO čini baš to.

Dječje kazališta Branka Mihaljevića priprema predstavu kakvih kronično nedostaje na gradskoj kazališnoj sceni. Predstava za mlade velik je izazov jer je riječ o publici koju je teško, ali ne i nemoguće, privući u kazalište. Na repertoaru imaju već nekoliko predstava za više razrede osnovnih škola (Rock ‘n‘ roll bajka, Bijeli klaun, Divlji konj, Anton Žic, baba i harmonika), no ovom predstavom otvaraju scenu i za adolescente, srednjoškolce i tinejdžere, zapravo, odrasle mlade ljude. Nakon mnogih okruglih stolova i tribina zaključak je uvijek isti: kronično nedostaje predstava za tinejdžere, prije svega srednjoškolce.

Generacijska priča

I možemo sad razmišljati u smjeru da kazališni repertoar treba prilagoditi toj dobnoj skupini, da na kazališne daske treba postaviti lektirne naslove, ali i da su lektire učenicima dosadne i nezanimljive, te učenike treba privući suvremenim naslovima koji odgovaraju vremenu i senzibilitetu njihove generacije. Urbanim govorom rečeno, da se mogu “ufurati” u predstavu.

Pravi odgovor na sva ta pitanja i dvojbe daje predstava Čik, koja se upravo priprema u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića i mladima će ponuditi sadržaj i likove s kojima se mogu identificirati. Naši su sugovornici Samo M. Strelec, redatelj i scenograf, te mladi glumci Gordan Marijanović i Srđan Kovačević.

– To je topla priča o jednostavnim stvarima: prijateljstvu, odrastanju, ljubavi. O međuljudskim odnosima u vrijeme raznih “kolera”, atomizacije, digitalizacije, konzumerizma, egoizma i mnogih društveno prihvaćenih fenomena koji često rezultiraju čovjekovom samoćom usred mnoštva drugih ljudi te svega što nudi taj isti, suvremeni, veliki, internetom povezani, svijet – objašnjava redatelj Samo M. Strelec.

Dodaje da je Čik najprije bio vrlo uspješan roman suvremenog njemačkog književnika Wolfganga Herrndorfa, koji je zatim dobio više kazališnih adaptacija. Mnoga kazališta za mlade diljem Europe odmah su ga stavila na daske, jer takvih tekstova i predstava, namijenjenih baš za srednjoškolsku dob, nema mnogo.

– Autorov dramski tekst je uvijek možda samo isprika da mi kazalištarci obradimo neku temu koja zaslužuje da se njome bavimo. A tema je ovog “road-komada”, vjerujem, univerzalna i funkcionira u svakom prostoru i vremenu. Ako ćemo to “nešto” shvatiti, osjetiti i predati se pravom stvaralaštvu, koje nas nosi u nepoznato, vjerujem u mogućnost da napravimo lijepu predstavu za mlade – dodaje Strelec.

Redatelj ne krije zadovoljstvo suradnjom s osječkim Dječjim kazalištem. Ističe da su mladi glumci, kao i cijeli ansambl predstave, iznimno vrijedni i uigrani.

– Pripremamo predstavu za tinejdžere, odnosno srednjoškolce. Predstava govori o predrasudama prema strancima, ljudima koji drukčije izgledaju, misle, ukratko, prema različitostima. A kada razbijemo predrasude, onda o nekome možemo imati sasvim drugo mišljenje. I to je poruka ove predstave – kaže Strelec. Dvaput je dosad režirao u Osijeku, koji leži uz istu rijeku kao i njegov Ptuj, u HNK-u, a sad prvi put radi u Dječjem kazalištu.

– Uzbuđen sam – kamo ćemo s glumcima, koje ne poznajem, (s)krenuti na putevima i raskrižjima stvaranja. Jako me zanima, kako ćemo, pričajući priču, koja se događa tamo negdje u Njemačkoj, stvoriti naš kazališni izričaj, koji će govoriti i našoj publici, tu, u Osijeku i možda šire u Hrvatskoj – govori o radu na predstavi Čik.

“Auslender” Čik

Čik je nadimak glavnog junaka, a ta uloga povjerena je mladom glumcu Gordanu Marijanoviću.

– Na kraju školske godine u razred dolazi Andrej (nadimak mu je Čik), doseljenik iz Rusije, stranac, “auslender”. On i njegov bogati njemački školski prijatelj Maik ukradu automobil Ladu i kreću na neobične školske praznike. Ta je njihova avantura ukratko sadržaj ove predstave – opisuje Marijanović.

Njegov je lik buntovan, rubnog ponašanja, ali ima toplinu. Kroz putovanje mijenja sebe, ali i svog prijetelja.

– Odmah sam htio tu ulogu, jer ovaj lik ima puno poveznica sa mnom privatno, a, opet, nudi mnogo mogućnosti za istraživanje. Riječ je o introvertiranoj osobi, mladom čovjeku koji dolazi u Njemačku, ne zna dobro jezik. Najviše sam se bazirao na odnosu mene i Maika, a taj odnos stvara ulogu – dodaje Marijanović.

Odnos Maika i Čika raste kroz cijelu predstavu, dodaje glumac Srđan Kovačević (u predstavi Maik).

– Premda se u početku ne vole i ne druže, zajedno kreću u avanturu, ali od sebe ne mogu pobjeći. To je prilično zahtjevna uloga, jer uz opsežan tekst koji moram savladati, u predstavu treba aktivno uključiti i publiku – kaže Kovačević.

O suradnji s redateljem Strelecom mladi glumac Gordan Marijanović kaže: “On je strastven čovjek, kojem je stalo do predstave. To mi odgovara, jer kad nema strasti, to je smrt za umjetnost. Uz to, Strelec je jako dobar umjetnički pedagog, trudi se iz svakog glumca izvući maksimum, a danas nema mnogo takvih redatelja. Točan je, precizan, organiziran, zna što želi i nema praznog hoda.”

Da je suradnja dobra potvrđu,je i Srđan Kovačević: “Redatelj je vrlo zaigran, voli to što radi, ima puno razumijevanja i strpljenja, a otvoren je i za prijedloge i sugestije glumaca.”

Glavni glumci, Gordan i Srđan, na sceni su doslovce cijelu predstavu, a u predstavi se pojavljuje i djevojka Isa. Ta je uloga povjerena Ivani Vukićević. Među njima se javlja prijateljstvo i ljubav, ali ova predstava ipak nije bajka.

Velika je to ansambl-predstava, u kojoj sudjeluje čak 12 glumaca, uz već spomenute Gordana Marijanovića, Srđana Kovačevića i Ivanu Vukićević igraju još Inga Janjanin, Tihomir Grljušić, Đorđe Dukić, Grgur Grgić, Lidija Helajz, Ivica Lučić, Areta Ćurković, Kristina Kovačević i Tena Milić Ljubić. Scenografiju će dopuniti mnogo videoprojekcija (Josip Grizbaher), umjetnički oblikovane rasvjete (David Orešič) i suvremenih kostima (Mario Tomašević) te posebno za ovu prigodu skladana glazba i zvučni efekti (Igor Valeri).

“U pomoć” su pozvani i polaznici Dramskog studija za srednjoškolce Dječjeg kazališta koji sudjeluju u probama i svojim sugestijama pomažu da predstava bude što vjerodostojnija i što bliža mladoj populaciji. Voditeljica studija Areta Ćurković kaže kako je polaznike u proces uvela tekstom, čak i nekim improvizacijama, što im je bilo prebrutalno i zainteresiralo ih za komad, a mogućnost da sudjeluju i u komunikaciji s redateljem, glumcima pokažu što je njima blisko i aktualno, jako ih je razveselila. Jedna je polaznica oduševljeno izjavila kako joj je drago što konačno netko tko radi predstavu za njihovu dob želi s njima proći i prokomentirati tekst, uzeti u obzir njihovo mišljenje kao ciljane publike.

Trenutačno su u tijeku probe, a premijera će biti 10. ožujka. Naši sugovornici pozivaju na predstavu srednjoškolce, ali i odrasle – njihove roditelje, profesore i ostale zainteresirane.

Među 12 glumaca i ravnatelj Lučić

 

U “Čiku” glume Gordan Marijanović, Srđan Kovačević, Ivana Vukićević, Inga Janjanin, Tihomir Grljušić, Đorđe Dukić, Grgur Grgić, Lidija Helajz, Ivica Lučić, Areta Ćurković, Kristina Kovačević i Tena Milić Ljubić. Za videoprojekcije zaslužan je Josip Grizbaher, za umjetnički oblikovanu rasvjetu David Orešič, za kostime Mario Tomašević te za glazbu i zvučne efekte Igor Valeri.

Samo M. Strelec, redatelj

 

PORUKA PREDSTAVE

Predstava “Čik” govori o predrasudama prema strancima, ljudima koji drukčije izgledaju, misle, ukratko prema različitostima. A kada razbijemo predrasude, onda prema nekome možemo imati sasvim drugo mišljenje. I to je poruka ove predstave.

Pomažu i dramci Arete Ćurković

 

”Upomoć” su pozvani i polaznici Dramskog studija za srednjoškolce Dječjeg kazališta koji sudjeluju u probama i svojim sugestijama pomažu da predstava bude što vjerodostojnija i što bliža mladoj populaciji. Voditeljica Studija Areta Ćurković uvela je polaznike u proces tekstom, čak i nekim improvizacijama, a omogućena im je i komunikacija s redateljem i glumcima.

Plakat izrađuju učenici ŠkolE primijenjene umjetnosti i dizajna

U projekt je uključena i Škola primijenjene umjetnosti i dizajna. Profesorica Željka Fuderer Levak ističe da učenici izrađuju plakat za predstavu i dodaje: “Učenicima je čast i izazov sudjelovati u ovom projektu, to je praksa kakve u školi nemaju i stoga smo se rado odazvali na poziv Dječjeg kazališta. Uključili smo učenike drugog i trećeg razreda, smjera slikarstvo, grafika i scenografija, a tehnika u kojoj rade je kolaž. U Dječjem kazalištu bit će postavljena izložba njihovih radova, a najbolji rad krasit će plakat predstave.” Razred iz kojega bude izabrano rješenje plakata bit će gost Dječeg kazališta i za učenike tog razreda ansambl će besplatno odigrati ovu predstavu.

 

Autorka: Vesna Latinović

Foto: Zdenko Pušić

Ostavite komentar:

Pročitajte još:

Pratite nas:

O nama:

OD MALIH NOG(U) je regionalna platforma za razvoj i afirmaciju pozorišta/kazališta/gledališća/teatra za d(j)ecu i mlade. Okuplja organizacije i umjetnike koji svojim edukativnim, umjetničkim te teorijskim radom žele promijeniti stanje u sektoru.